هوشیار خیام

آهنگساز، نوازنده پیانو

هوشیار خیام، متولد سال 1357 در انگلستان، موزیسین، پیانیست، رهبر ارکستر و استاد دانشگاه است. وی در خانواده‌ای اهل هنر چشم به جهان گشود و از سنین کودکی به فراگیری موسیقی مشغول بوده است. پدرش مسعود خیام، مادرش پری‌یوش گنجی و خواهرش گلفام خیام همگی در زمینه‌های مختلف هنری و فرهنگی فالیت دارند. از اساتید ایرانی او می‌توان به حسین علیزاده و محمدرضا درویشی اشاره کرد.

هوشیار خیام سابقه تحصیل در دانشگاه‌های متعددی را در کارنامه خود دارد و همچنین در طی این سال‌ها در کشورهای مختلفی به تدریس موسیقی مشغول بوده است. کارهای هوشیار خیام توسط آنسامبل‌ها و ارکسترهای مختلفی در شهرهایی چون موسکو، تفلیس، کی‌یف، ریگا، لندن، برلین، نیویروک، چارلستون، فلورانس، گرتز، لینز، ایروان، مونترال، اُتاوا و تهران اجرا شده‌اند.

هوشیار خیام در ایران آلبوم‌های بسیاری را توسط انتشارات هرمس و دیگر انتشارات‌های داخلی منتشر کرده است که معروف‌ترین آن‌ها تمام تو، موسیقی برای تار و پیانو و خداوند رخش نام دارند. آثار او عمدتاً تلفیقی هستند و گسترده متنوعی از ژانرها را در بر می‌گیرند. لحن شرقی و ایرانی از مهم‌ترین مؤلفه‌های موسیقی هوشیار خیام هستند.