نادر مشایخی

آهنگساز، پژوهشگر، رهبر ارکستر

نادر مشایخی، متولد پنجم آذر ماه 1337، در تهران چشم به جهان گشود. والدین او جمشید مشایخی، بازیگر سینما، و گیتی رئوفی هستند. او پس از به پایان بردن تحصیلات ابتدایی، وارد هنرستان عالی موسیقی شد و پس از آن دانشجوی دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین گشت و تحصیلات خود را در اتریش ادامه داد. او تحصیلات خود را در رشته‌های آهنگسازی، رهبری ارکستر و موسیقی الکترونیک با درجه ممتاز به پایان رساند. نادر مشایخی سابقه همکاری و شرکت در کلاس آهنگسازان بزرگی چون آروو پارت، جان کیج، الیویر مسیان، پیر بولز و… را در کارنامه هنری خود دارد.

او در سال 2001، «آنسامبل وین 2001» را تأسیس نمود و به رهبری این آنسامبل و آنسامبل‌ها و ارکسترهای بسیاری مشفول شد. وی همچنین از رهبران اسبق ارکستر سمفونیک تهران به شمار می‌رود. او بین سال‌های 1384 تا 1386 رهبری ارکستر سمفونیک تهران را عهده‌دار بود.

آثار نادر مشایخی از گوناگونی شگفت‌انگیزی، در سبک‌ها و استایل‌های متفاوت، برخوردار است اما شهرت آهنگسازی او بیشتر در زمینه آهنگسازی موسیقی الکترونیک، الکتروآکوستیک، آکوسماتیک و موسیقی اکسپریمنتال است. او همچنین سابقه آهنگسازی آثار تلفیقی را دارد و با عالیم قاسمف، خواننده شهیر جمهوری آذربایجان، همکاری داشته است.

از زندگی و آثار او مستندها، مقالات و کتب بسیاری در دسترس است. فرانک شفر، فیلمساز هلندی، فیلمی مستند از زندگی نادر مشایخی ساخته‌ است. در سال 1385 در فستیوال موسیقی وین، یکی از معتبرترین فستیوال‌های موسیقی، از نادر مشایخی تقدیر شد. در این مراسم اجرای دو اثر از جان کیج و اثری از مشایخی با عنوان استخوان ایشانگو در قالب فیلم مستند شفر به نمایش در آمد. همه این آثار از مستند شفر در تهران ضبط شده بودند. شفر در سخرانی خود دربارهٔ مشایخی گفت: «در بیست سال گذشته بهترین اجرای آثار کیج را در تهران شنیدم. فیلم‌های من بعد از آشنایی با نادر مشایخی با یک تحول روبرو شده‌است و در حال حاضر ترجیح می‌دهم موسیقی ایشان را بشنوم.»

نادر مشایخی اکنون در تهران و در مدرسه موسیقی خودش مشفول تدریس علوم موسیقی می‌باشد.