ثمین باغچه‌بان

آهنگساز

ثمین باغچه‌بان در سال  ۱۳۰۴ خورشیدی در تبریز متولد شد. پدرش، جبار باغچه‌بان، ابداع‌کننده روش آموزش ناشنوایان، پایه‌گذار کودکستان در ایران و از نخستین نویسندگان ادبیات کودکان در ایران بود. ثمین کودکی را در شیراز گذراند و در سال‌های بعد، پس از تحصیل در هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار تهران) در رشته نوازندگی اُبوا، در جریان تبادل دانشجو میان ایران و ترکیه، راهی این کشور شد. او در کنسرواتوار دولتی آنکارا در رشته آهنگسازی تحصیل کرد و در این دوران با اِولین اورگه، خواننده اپرا، آشنا شد و با او ازدواج کرد.

ثمین در سال ۱۳۲۹ به ایران بازگشت و ضمن سال‌ها تدریس در هنرستان عالی موسیقی، آثار گوناگونی با الهام از موسیقی ایران آفرید؛ از آن‌جمله، «سوییت بومی وار» در سه بخش که بارها توسط ارکستر سمفونیک تهران نواخته شده است. در سال ۱۳۴۶ خورشیدی در جشن گشایش تالار رودکی تهران، «زال و رودابه» اثر ثمین باغچه‌بان که بر روی سروده‌های فردوسی ساخته شده است، توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری اجرا شد.

ثمین باغچه‌بان کوشش‌هایی نیز در زمینه‌ی گردآوری ترانه‌های محلی ایرانی انجام داد و تعدادی از این ترانه‌ها را برای آواز گروهی تنظیم کرد. این تنظیم‌ها همچنان در بسیاری از برنامه های کُرال در ایران اجرا می‌شوند. در کنار آهنگسازی و تدریس، کتاب‌های زیادی از نویسندگان نامدار ترکیه مانند ناظم حکمت و عزیز نسین، به کوشش ثمین باغچه‌بان به پارسی برگردانده شده است.

چندی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، باغچه‌بان همراه با خانواده به ترکیه کوچ کرد. فعالیت‌های او در پی مهاجرت، عملاً متوقف شد. «شلیل» و «ویرانه» برای سازهای زهی از معدود آثاری هستند که او در تبعید آفرید.  ثمین باغچه‌بان در چهارشنبه‌سوری سال ۱۳۸۶ خورشیدی درگذشت و در گورستان ایرانیان استانبول به خاک سپرده شد. از ثمین و اِولین باغچه‌بان سه فرزند به نام‌های کامبیز، کاوه و فرهنگ به یادگار مانده است؛ کاوه استاد آهنگسازی دانشگاه فنی ییلدیز در استانبول است و فرهنگ نوازنده‌ی کنترباس در ارکستر اپرای این شهر.

Arousak Joun - Full Score


Arousak Joun - Parts


Baghe Ma Parchin Dare - Full Score


Baghe Ma Parchin Dare - Parts


Boumivar - Full Score


Boumivar - Parts 1


Boumivar - Parts 2


Charshanbe Souri - Full Score


Charshanbe Souri - Parts 1


Charshanbe Souri - Parts 2


Derakhte Sarv Boudam 1 - Full Score


Derakhte Sarv Boudam 2 - Full Score


Gahvare Ye Khali - Full Score


Gahvare Ye Khali - Full Score


Gonjishk O Barf O Baroun - Full Score


Gonjishk O Barf O Baroun - Parts


Gorbeyi Ke Madare - Full Score


Gorbeyi Ke Madare - Parts


Jaye Ahou - Full Score


Jaye Ahou - Parts


Korange Bala - Full Score


Korange Bala - Parts


Norouz Tou Rahe - Full Score


Norouz Tou Rahe - Parts


Panj Ta Naghashi - Full Score


Panj Ta Naghashi - Parts


Robayi - Full Score


Robayi - Parts


Rouze Barfi - Full Score


Rouze Barfi - Parts


Sholeyl - Full Score


Sholeyl - Parts


Soroude Saba - Full Score


Soroude Saba - Parts


Terane Ghashange Man - Full Score


Terane Ghashange Man - Parts


To Ra Mikham - Full Score


To Ra Mikham - Parts


Viraneh - Full Score


Viraneh - Parts