گلفام خیام

آهنگساز، نوازنده گیتار کلاسیک

گلفام خیام، متولد 1361، نوازنده گیتار کلاسیک در عرصه موسیقی کلاسیک و معاصر و همچنین آهنگساز ایرانی است. او در خانواده‌ای هنرمند چشم به جهان گشود و از همان کودکی به فراگیری موسیقی مشغول شد. پدرش مسعود خیام، مادرش پری‌یوش گنجی و برادرش هوشیار خیام همگی در زمینه‌های مختلف هنری و فرهنگی فالیت دارند. از اساتید ایرانی او می‌توان به مسعود شعاری، نادر فولادی و محمدرضا درویشی و از اساتید دیگرش می‌توان به دوشان بوگداوویچ، کلر کالاهان، لی فایزر و اسکار کیلیا اشاره کرد.

گلفام خیام مطالعات زیادی در حوزه بداهه‌نوازی داشته و تأثیرش در سبک آهنگسازی او بازتاب یافته است. مقاله Tradition and Synthesis در کتابی با همین نام به قلم گلفام خیام چاپ شده است که نتیجه بخشی از این مطالعات است. موسیقی او بسیار معطوف به بداهه‌نوازی نوازندگان سولیست، آنسامبل و ارکستر است. موسیقی خیام بسیار رنگ و بوی ایرانی دارد و تمام عناصر موسیقی، از ملودی تا هارمونی و ارکستراسیون، این رنگ و بوی ایرانی را جلا می‌بخشند.

در میان جوایز گلفام خیام می‌توان به نوازنده منتخب مسابقه نوازندگی دانشگاه ژنو و همچنین جایزٔه مرکز تخصصی مطالعات سوییس، برای انجام پروژه آهنگسازی و تحقیق روی تکنیک‌های سازهای زخمهای ایرانی، همچنین جایزه منتخب آهنگسازی روستروم پاریس در حوزه «پنجرهای به‌روی جهان» اشاره کرد. او همچنین برنده جایزه و بورس آهنگسازی بنیاد آروو پارت است.

آثار گلفام خیام در کشورهای متعددی و توسط سولیست‌ها، آنسامبل‌ها و ارکسترهای زیادی اجرا شده‌اند که در این میان می‌توان به ارکستر سمفونیک ایسلند به رهبری باربارا هانیگان، ارکستر رادیو فرانسه، آنسامبل ICE، آنسامبل 21 ژنو و… اشاره کرد. همچنین قطعات وی به سفارش نوازندگان مطرحی همچون استفان اشمیت، ویلیام کانگایزر، آنسمامبل گیتار کوپنهاگ، پروژه آهنگسازی فستیوال بلگراد به سفارش انستیتو گوته، و ارکستر مجلسی ژنو، پروژه اپرای فستیوال اکس آن پرووانس فرانسه قابل ذکر است. گلفام خیام تا کنون چهار آلبوم ،توسط انتشارات هرمس و آوای پارسیان، در ایران منتشر کرده است. او سابقه همکاری با انتشارات‌هایی چون انتشارات آلمانی ECM، انتشارات هرمس، انتشارات NewFocus و Doberman-Ypann را دارد.

لیست‌ آثار منتخب


Program notes