محمدرضا تفضلی

آهنگساز

محمدرضا تفضلی، متولد 1353، در شهر کارلسروهه کشور آلمان است. او با بازگشت به ایران، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، وارد هنرستان موسیقی تهران شد. وی در سال 1371 از هنرستان موسیقی فارغ التحصیل شد. محمدرضا تفضلی فارغ التحصیل کارشناسی موسیقی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد است.

او در سال 1381 وارد کنسرواتوار سن‌پترزبورگ ملقب به ریمسکی-کورساکف شد. وی با استاد راهنمایی بوریس تیشنکو در رشته آهنگسازی از این کنسرواتوار فارغ التحصیل شد. بوریس تیشنکو از شاگردان برجسته و مطرح دمیتری شستاکویچ، آهنگساز شهیر روسیه شوروی، بود. از اساتید دیگر محمدرضا تفضلی در کنسواتوار سن‌پترزبورگ می‌توان به آناتولی میلکا در درس پلی‌فونی و ایگور راگالف در درس فرم و آنالیز اشاره کرد.

او در سال 1386 و پس از اخذ دیپلم سرخ آهنگسازی در مقطع ارشد، به ایران بازگشت. او در ایران با ارکسترهای مختلفی اعم از ارکستر فیلارمونیک اکراین، ارکستر سمفونیک تهران و… کار کرده است. وی هم‌اکنون عضو هیئت علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران و از اساتید گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

محمدرضا تفضلی آلبوم‌های واگویه‌ها، سونات‌ها و پرسش را به نشر نتشارات ماهور روانه بازار فرهنگی ایران کرده است. موسیقی محمدرضا تفضلی، رنگ و بوی موسیقی پست-رمانتیک را دارد که با ملودی‌هایی بر اساس موسیقی کلاسیک ایرانی ویژگی خاصی به بیان و زبان موسیقی او می‌دهد.

Sonata for Cello and Piano